Waterpolo History

 

MEMBERSHIP:

 

2012 - 2013                                      39

2013 – 2014                                     44

2014 – 2015                                     62

2015 – 2016                                     76

2016 – 2017                                     90

2017 – 2018                                     100

2018 – 2019                                     101

 

PREMIERSHIPS:

 

2012 – 2013 Summer         MSL5              DVE 8 Defeated MC Blue 3

 

2013 – 2014 Summer         WSL3              DVE 6 Defeated NYP Dragons 5

                        Summer         MSL4              DVE 5 Defeated Latrobe Uni 4

                        Summer         MSL5              DVE 6 Defeated Ringwood 2

                        Winter                        MSL4              DVE 8 Defeated Essendon 5

 

2014 – 2015 Summer         MSL4              DVE 6 Defeated Essendon 4

 

2015 – 2016 12/u Mixed                           DVE 8 Defeated MC Clams 3

 

2016 – 2017 Summer         16/u Boys B   DVE 5 Defeated NYP Dragons 4

                        Summer         MSL4              DVE 6 Defeated MC Otters 4

 

                        Winter                        16/u Boys B   DVE 7 Defeated Richmond 3

 

2017 – 2018 Summer         WSL3              DVE 9 Defeated Old Ivanhoe Vikings 3

                                                14/u Boys A   DVE 4 Defeated Richmond 3

 

                        Winter                        WSL3              DVE 7 Defeated Latrobe Uni Red 5

                                                MSL4              DVE 9 Defeated Latrobe Uni 3

 

 

 

 

 

 

 

 

RUNNERS UP:

 

2012 – 2013 Summer         MSL4              DVE 5 Lost to MC 9

                        Winter                        MSL4              DVE 4 Lost to Old Melbournians 5

 

2013 – 2014 Winter                        MSL4              DVE 3 Lost to Essendon 6

 

2014 – 2015 Winter                        WSL3              DVE 6 Lost to NYP Dragons 9

 

2015 – 2016 14/u Boys B                           DVE 2 Lost to NYP Dragons 3

                        Winter                        WSL3              DVE 4 Lost to Latrobe Uni 5

 

2016 – 2017 12/u Mixed                           DVE 3 Lost to MC Clams 5

 

2016 – 2017 14/u Girls                              DVE/Essendon

Winter            WSL3              DVE 3 Lost to Essendon 6

 

2017 – 2018                         MSL4              DVE 2 Lost to La Trobe Uni 7

                                                16/u Girls      DVE 2 Lost to Richmond 9

 

2018 – 2019 Summer         16/u Boys A   DVE 3 Lost to Richmond 7

                                                18/u Boys      DVE 4 Lost to Richmond 13

                                                MSL4              DVE 3 Lost to Richmond 7

 

 

STATE MOST VALUABLE PLAYER (MVP):

 

2012 – 2013                         MSL4                                      Andrew Gilchirst

2013 – 2014                         MSL4                                      Andrew Gilchrist

2015 – 2016                         WSL3                                      Maddison Gilchrist

2016 – 2017                         MSL7                                      David Donoli

2017 – 2018                         WSL3                                      Tess Haslam

                                                16/u Girls                              Tess Haslam

2018 – 2019                         MSL4                                      Nicholas Carroll

 

STATE HIGHEST GOAL SCORER:

 

2012 – 2013                         MSL4                                      Andrew Gilchrist

2014 – 2015                         WSL3  S                                  Maddison Gilchrist

2014 – 2015                         WSL3 W                                 Laura Royce

2015 – 2016                         WSL3                                      Maddison Gilchrist

2016 – 2017                         16/U Boys B Grade               Jacob Niceforo

2016 – 2017                         MSL7                                      David Donoli

2017 – 2018                         WSL3                                      Tess Haslam

                                                16/u Girls                              Tess Haslam

2018 – 2019                         MSL4                                      Nicholas Carroll

 

 

 

STATE REPRESENTATIVES:

2014 – 2015                         14/U                                       Ethan Hayes

                                                                                                James Patrick Doman

 

2015 – 2016                                     14/U                                       Ethan Hayes

                                                                                                James Patrick Doman

                                                                                                Pacey Dunstan (GK)

                                                                                                Koby Gilchrist

                                                                                                Lachlan Batchelor

 

2016 – 2017                         14/U                                       Luke Cannalonga

Christian Schofield

                                                                                                Omar Vela

                                                                                                Koby Gilchrist

                                                                                                Callyn Fenwick – Kearns

                                                                                                Stephanie Jacobson

                                                                                                Tess Haslam

 

2018                                       14/u  Vic Pan Pacs Team     Billie Gifford

 

                                                16/u Girls                              Stephanie Jacobson

                                                                                               

                                                16/u Boys                              Pacey Dunstan

                                                                                                Luke Cannalonga

                                                                                                Christian Schofield

                                                                                                Callyn Fenwick – Kearns

                                                                                                Damien Pezzi

                                                                                                Koby Gilchrist

 

MEDALS  - Sub Juniors:

2014 – 2015                                     12/U Mixed                           Bronze

2015 – 2016                         12/U Mixed                           Gold

2015 – 2016                         14/U Boys                              Silver 

2016 – 2017                         12/U Mixed                           Silver

                                                14/U Girls / Essendon         Silver

                                                14/U Boys                              Bronze

2017 – 2018                         12/u

                                                14/u Boys A Grade              

OTHER COMPETITIONS

2017 – 2018 Ballarat           12/u                                       Gold

                                                14/u Boys                              Gold

                        Tri-State

                        Geelong          14/u Boys                              Silver

                                                16/u Girls                              Silver

 

2018 – 2019             Ballarat           12/u                                       Silver

                                                14/u Boys                              Silver

 

            Tri-State Geelong      16/u Boys                              Silver

 

NATIONAL CLUB CHAMPIONSHIPS

 

2016   14/u Boys                  Gold Coast with Nuna           21st

2017   14/u Boys                  Albury                                                NR

2018   16/u Boys                  Perth                                      17th

2019   16/u Boys                  Queensland                           Bronze

 

NATIONAL SQUAD CAMPS

 

2018   Born 2002                 Stephanie Jacobson              2003

 

            Born 2003                 Christian Schofield                2003

                                                Koby Gilchrist                        2004

 

2019    Born 2003                    Christian Schofield                        2003

                                                  Koby Gilchrist                      2004